Luikede järv – see on printsi kujutluste maailm, kuhu on kerge põgeneda reaalsest elust otsima õnneja armastust, kuid millest on tihti raske leida tagasiteed.
Kust võis helilooja ammutada ideesid?
Kuna balleti sünniloos on palju küsimärke, on hakatud otsima Tšaikovski võimalikku inspiratsiooniallikat, ja jõutud välja huvitava ajaloolise persoonini, Bayeri printsi Ludwig II saatuse juurde. Tšaikovski eakaaslane, noorelt troonile tõusnud Ludwig oli tavatu isiksus, suur looduse – ja kunstiaustaja. Ta ise kirjutanud: „Linn on vastik, ma tunnen end seal ihuüki, kurvastan, langen melanhooliasse. Heatujuline ja rahulik olen üksnes looduse keskel, oma armsates mägedes.“
Mägedesse rajaski Ludwig mitu lossi, tõelist arhitektuuri imet. Luiged aga olid Ludwigi lemmiklinnud, tema biograafid kirjutavad, et kuningas võis tundide kaupa istuda järve kaldal ja nautida nende luiglemist veel, eelistades seda riigi valitsemisele. Muidugi ei suhtunud Baieri aadelkond Ludwigi ettevõtmistesse heatahtlikult, pidades neid „veidrusteks“ ja kuningat ennast hulluks. Kõik need detailid olid Tšaikovski eluajal hästi tuntud, ja on olemas tõendeid, et helilooja tundis kaasa Ludwigi saatusele.