Ballett põhineb Alexandre Dumas` noorema maailmakuulsal samanimelisel romaanil. Lugu räägib noorest kurtisaanist Marguerite Gautier`st, kes ohverdab ennast armastuse nimel.
Dumas kirjutas romaani „Kameeliadaam“ enda eluseiga põhjal, võttes aluseks oma suhted Pariisi ühe kuulsama kurtisaani Marie Duplessis`ga, kellest saigi romaani kangelanna Marguerite Gautier` prototüüp.
„Ma olen imetlenud seda lühikest hetke, mis tähendab mulle kogu minu elu, - see on nagu mingi KALEIDOSKOOP. Olen arvanud, et seda lühikest elu, saab sel viisil kõige rohkem täita, kui sunnitakse kaleidoskoopi kiiremalt pöörlema, - aga just see on vale.“ Marie Duplessis
„Kuna mulle on teistest vähem elada antud, olen enesele tõotanud elada teistest kiiremini. Kui hakkaksin end hoidma, siis sureksin. Mu praegune palavikuline eluviis on ainus, mis mind püsti hoiab...“, pihib Alexandre Dumas` noorema romaani „Kameeliadaam“ peategelane Marguerite Gautier. Ta oli kõrgseltskonna kurtisaan, kuid temast sai eneseohverduse sümbol.
Marie Duplessis` elu oli lühike – ta suri 23 - aastasena – kuid intensiivne. Pärinedes vaesest perekonnast ja otsides raskest elust väljapääsu, jäi ta silma ühele rikkale restoranipidajale, kes võttis ta enda armukeseks. Kuna tütarlaps oli silmatorkavalt ilus, järgnesid peatselt teised austajad ning seejärel juba ka Pariisi lihvituimad mehed.
Kuigi Marie` juures imetleti tema füüsilist veetlust, oli noor naine ka intelligentne, hea maitse ning õilsa hingega. Tema lemmikkirjanike hulka kuulusid Hugo, Goethe ja Musset, viimane oli ka Marie austaja.
Teatakse, et neiu jumaldas kameeliaid. Ta eelistas „kameeliaid, sest neil pole lõhna ja rikkaid, sest neil pole südant“.
Ferenc Liszt oli 19.sajandi suurimaid pianiste, viljakas helilooja, pedagoog ja dirigent.
Marie Duplessis`d kohtas Liszt 1845. aastal ning temast sai helilooja suur armastus. Nende suhe aga ei kestnud kaua. Kuuldes Marie` surmast kirjutas helilooja oma endisele elukaaslasele:/.../ millist kummalist kiindumust tundsin ma selle armsa olendi vastu.